Персонал » 2007 » № 2

Найприбутковіші професії у Німеччині під загрозою реформи

Євтушина В.

Для німецького міністра праці перший місяць року за традицією починається сумними новинами: взимку безробіття постійно сягає рекордного рівня. Уперше за десятиліття цей ритуал порушено. Але тріумфувати поки що завчасно: хороші показники ринку праці можна пояснити «глобальним потеплінням». Саме із надзвичайно теплою погодою експерти пов´язують несподівано низьке сезонне зростання безробіття у грудні. Кількість людей, які не мають роботи, цього місяця порівняно з показником листопада збільшилася лише на 12 тисяч, а уряд очікував 120 тисяч нових безробітних. Однак, незважаючи на втішну статистику, у Німеччині все ще понад чотири мільйони людей безробітні. Частково винні у цьому і тамтешні компанії. У них жорсткі вимоги до персоналу: їм потрібні тільки висококваліфіковані і не обмежені якимись обставинами співробітники. Той, хто не відповідає цим вимогам, не має шансів знайти пристойну роботу: ніяке економічне зростання, ймовірно, нічого не змінить у цій ситуації. І закоренілу проблему безробіття навряд чи вдасться вирішити. Навіть цілеспрямовані програми із працевлаштування не будуть дієвими, оскільки їхній ефект короткотерміновий.

Ще більше загострило проблему безробіття у Німеччині підвищення від 1 січня 2007 року податку на додану вартість з 16 до 19 відсотків. Упродовж найближчих трьох років зміни в податковій політиці можуть спричинити втрату приблизно 190 тисяч робочих місць. Таких висновків дійшли аналітики Нюрнберзького дослідницького інституту IAB. Крім того, очікують, що скорочення доходів населення призведе до зниження споживчого попиту.

Зростання ПДВ передбачено пакетом реформ, який розробив уряд «великої коаліції» для оздоровлення бюджету. Звичайні німці особливого оптимізму з цього приводу не мають, адже на всілякі податки припадатиме більша частина зарплатні.

У поданій нижче таблиці, складеній на основі публікацій німецького журналу Stern, наведено найпоширеніші, а також найбільш вигідні у Німеччині професії і середньомісячна зарплата їх представників. Причому сума заробітку вказана без урахування виплати податків, внесків на медичне страхування та інших обов´язкових у цій державі платежів. Тобто для того, щоб отримати чистий дохід (нетто) німецького фахівця ще до податкових новацій 2007 року, від вказаного заробітку слід відняти 45 відсотків. Ще приблизно 25–30 відсотків від суми, що залишилася, йде на оплату житла та комунальних послуг.

Відповідно до нового німецького законодавства, обсяг неоподатковуваної частини внесків на медичне страхування зменшився удвічі, і від січня 2007 року становить 750 євро для самотніх громадян, 1500 євро — для членів сімей.

Також підвищився страховий податок — від 16 до 19 відсотків. Це стосується передусім страхування судових витрат, відповідальності за завдання шкоди, автострахування. Зміни не буде у страхуванні життя, пенсійній страховці. Податкова квота страхування від пожежі зросте від 11 до 14 відсотків, що обов´язково позначиться на страхуванні домашнього майна.

Податок на надвисокі доходи приватних осіб (податок для багатих) федеральний уряд збільшив від 42 до 45 відсотків. Це стосується самотніх людей, які заробляють понад 250 тисяч євро на рік, і сімейних пар, спільний річний дохід яких перевищує 500 тисяч євро. За кожен євро понад цю суму вони змушені будуть платити 45-процент-ний податок на прибуток і так званий внесок солідарності. Цікаво, що канцлер Німеччини Ангела Меркель до списку багатіїв, які обкладаються новим податком, не потрапила: її річна зарплатня трохи не дотягує до вказаної планки і становить майже 245 тис. євро. Втім, багатих та знаменитих серед німців вистачає.

 

Професія
Щомісячний заробіток
в євро (брутто), тис.
Продавець
1.856
Токар
2.166
Дизайнер ЗМ
І2.221
Автомеханік
2.269
Інженер-механік
2.532
Завідувач складу
2.574
Фахівець з логістики
2.603
Службовець системи соцзабезпечення
2.790
Фахівець з інформаційних технологій
2.824
Фахівець з обробки баз даних
3.019
Механік (машинобудування)
3.338
Фінансист (банківська справа)
3.403
Економіст
3.878
Інженер-машинобудівник
4.153
Фізик
4.263
Фахівець роздрібної торгівлі
1.899
Медсестра
2.213
Діловод комерційної фірми
2.269
Фахівець з оптової торгівлі
2.427
Інженер-енергетик
2.544
Бухгалтер
2.588
Секретар
2.654
Учитель
2.800
Хімік-лаборант
2.939
Соціолог
3.319
Журналіст
3.400
Фахівець з інформатики
3.733
Математик
4.086
Хімік
4.190
Керівник відділу обробки баз даних
4.684


 

Професія
Щомісячний заробіток в євро (брутто)
Міхаель Шумахер, знаменитий автогонщик, семикратний чемпіон світу «Формули I»
4,83 млн
Дітер Болен, продюсер, колишній участник зіркового дуету Modern Talking
1,2 млн
Йозеф Аккерман, голова правління банку Deutsche Bank
840 тис.
Міхаель Баллак, напівзахисник збірної Німеччини
562,5 тис.
Хайді Клум, топ-модель
521 тис.
Гаральд Шмідт, ТВ-шоумен
320 тис.
Ян Ульрих, велогонщик
250 тис.
Бернд Пішетсрідер, глава Volkswagen
219,3 тис.
Надя Ауерман, топ-модель
120 тис.
Ангела Меркель, канцлер Німеччини
20,376 тис.
Юрген Петерс, глава профспілки металургів IG Metall
16,9 тис.
Карл Леман, католицький кардинал
7,6 тис.


Нове законодавство підготувало неприємний сюрприз простим німцям, які живуть далеко від місця роботи. За кожен кілометр від будинку до офісу держава списуватиме 30 центів, але починаючи лише з 21-го кілометра. Ці правила стосуються і користування громадським транспортом.

Неоподатковувана сума витрат на бензин не повинна перевищувати 44 євро на місяць. У разі аварії по дорозі на роботу через провину співробітника, всі витрати на ремонт ляжуть на його плечі, без участі фінансового відомства.

І ще одна новинка. Відтепер до бензину і солярки додаватиметься біопаливо, тому заправляти автомобіль стане дорожче в середньому на 3–5 центів за кожен літр. Податок на додану вартість «вартуватиме» ще три центи. Отже, ціна на високооктановий бензин в середньому становитиме близько 1,3 євро.

Поїздки на потягах також подорожчають. Вартість квитків на регіональний транспорт збільшиться на 3,9 відсотка, на потяги дальнього слідування — на 5,6 відсотка.

А ось народжувати дітей німецьким сім´ям стане трохи вигідніше. Замість допомоги на виховання дітей уряд ввів допомогу для батьків. Але на неї можуть розраховувати лише ті сім´ї, у яких маля народилося після 1 січня 2007 року.

Якщо один з батьків припиняє на якийсь час працювати, держава упродовж 12 місяців виплачує 67 відсотків від останньої зарплати (для безробітних — мінімум 300, максимум 1800 євро). Спеціальні виплати, наприклад, відпускні і різдвяна премія, не враховуватимуться. Віковий поріг, до якого виплачується допомога на освіту дитини, зменшиться з 27 до 25 років. Отже, батьки «втрачатимуть» на кожній дитині до 3696 євро щорічно.

Також більш жорсткою стане схема соціальної підтримки безробітних. Після втрати другого місця роботи у зв´язку з невиконанням обов´язків допомога на випадок безробіття зменшиться до 60 відсотків упродовж трьох місяців. У разі подальших аналогічних випадках цих грошей взагалі можна не отримати.

Натомість для тих, хто все-таки має роботу, менеджери німецьких компаній продовжують вигадувати нові системи мотивації. Серед них — керівник відомого готелю Schindlerhof в Нюрнберзі Клаус Коб´єль. Він розробив так званий «індекс акцій співробітників» (МАХ), який змінюється залежно від їхніх успіхів. Зокрема, така поширена звичка — куріння суттєво впливає на значення індексу: співробітник, який курить у робочий час, втрачає два бали. Якщо людина відсутня через хворобу, втрачає аж п´ять балів. А співробітників, які відвідують семінари, навпаки, заохочують — їх рейтинг піднімається на 10 балів. Отже, погана фізична форма, запізнення і висока кількість допущених помилок, — усе це негативно позначається на котируванні співробітника, а зрештою страждає його зарплата.

Німецькі профспілки вжахнулися від «MAX». «Ми не маємо нічого проти стимулювання високих результатів. Але ми не можемо погодитися з формою мотивації, яка базується на системі «MAX», — говорить Дітер Кифер, секретар нюрнберзької профспілки NGG. — Не можна карати співробітника через те, що по країні прокотилася епідемія грипу, і він декілька днів був відсутній на роботі».

Але самим працівникам готелю нововведення припало до душі. «Завдяки «МАХ» я можу оптимально оцінити свої досягнення», — зазначає стажист Софі Фукс. Успіхи у неї дійсно є: минулого місяця на два тижні вона отримала право користуватися кабріолетом «міні» — такою своєрідною премією нагородив її шеф за те, що вона змогла підвищити свій індекс на 3,5%. Бьянка Хюбнер, попри куріння, теж показує непогані результати; вона набрала 1580 пунктів і перебуває на 15-й сходинці, випереджаючи начальника.

Підготувала Віра ЄВТУШИНА
(За матеріалами журналу Focus радіостанції
«Deutsche Welle», газети «Die Welt» та агентства DPA )